Program serii wykładów „Jama ustna bez tajemnic” powstał przede wszystkim z myślą o podnoszeniu świadomości absolwentów kierunków medycznych (bez ograniczeń w zakresie profilaktyki stomatologicznej, stykających się bezpośrednio w pracy z pacjentem wymagającym opieki wielospecjalistycznej, w tym stomatologicznej. Programy studiów medycznych innych niż kierunek lekarsko-dentystyczny nie zawierają efektów kształcenia związanych z chorobami jamy ustnej, tym bardziej nie zawierają treści profilaktycznych. Warto dodać, że badania epidemiologiczne prowadzone w Polsce, a także dane publikowane przez WHO wskazują na niską świadomość prozdrowotną oraz niezadowalający stan zdrowia jamy ustnej Polaków w każdej grupie wiekowej, niejednokrotnie zaczynający się już od okresu wczesnego dzieciństwa. Dodatkowo wiedza na temat środków/materiałów stomatologicznych stosowanych w stomatologii odtwórczej wydaje się istotnym elementem know-how już na poziomie przeddyplomowym zdobywania zawodu medycznego, jak i podyplomowym. Treści będące przedmiotem fakultetu mają posiadać wysoki walor edukacyjny i opierać się na najnowszych badaniach naukowych.
Wykład przedstawi zaburzenia rozwoju szkliwa jako hipomineralizacji zębów trzonowych i siekaczy znanej jako MIH/MH. Omówi podłoża zaburzenia MIH i wskaże metody diagnostyczne oraz postępowanie profilaktyczno-lecznicze przeciwdziałające powikłaniom wraz z uwzględnieniem preparatów do wzmocnienia remineralizacji zębów
Data, godzina: 24.04.2024, godz. 18:00-20:00 online (temat 1 i temat 2)
Identyfikator spotkania: 320 665 561 104
Kod dostępu: 9Yw4vx
Od pierwszego zęba profilaktyka dla ich utrzymania w jamie ustnej wymaga systematycznego stosowania preparatów o wysokim potencjale remineralizacyjnym i udowodnionej skuteczności działania (w badaniach in vivo, in situ, in vitro), do zastosowania zarówno w profilaktyce profesjonalnej, jak i domowej. Na podstawie najnowszych badań klinicznych i metaanaliz zostanie omówiona skuteczność włączenia niefluorkowych preparatów, formujących depozyt wapniowo-fosforanowy i odbudowę zdemineralizowanej struktury szkliwa.
Data, godzina: 08.05.2024, godz. 18:00-20:00 online (temat 3 i temat 4)
Identyfikator spotkania: 353 902 957 799
Kod dostępu: cYcfMg